przemiany
2016
Przestrzeń, przypominając dom, zostaje zasiedlona różnymi obiektami. Każdy z nich zbudowany zostaje wokół konkretnej historii a kluczowa w odbiorze staje się relacja tekst-przedmiot, bo to dzięki niej na obiekt metaforyczny projektowane zostają przeróżne treści.
Obiekty abstrahują pewne wybrane narracje, w których kobiece postawy stały się zaczynem przeróżnych zjawisk, ponieważ historia chleba to zarazem historia ludzkości. Instalacja staje się zatem rodzajem elementarza, historią ludzkości w pigułce. Jak w kalejdoskopie uwidocznione zostaje spektrum różnych własności symbolicznych chleba jak i rozegrana zostaje gra pomiędzy elementarnym składnikiem diety człowieka a jego potrzebami wyższymi.
Chlebowe obiekty, stworzone z magmowatej masy i przekształcone w piecu, są tautologiczne. Ciasto na chleb ma prawo zaistnieć dzięki mikroorganizmom, które rozmnażają się poprzez pączkowanie. Ten sam proces zachodzący w mikroskali w cieście, staje się udziałem wydarzeń historycznych, z których pączkują kolejne losy człowieka a sam bohater – chleb – towarzyszy nam do dziś i staje się łącznikiem z najbardziej zamierzchłymi momentami historii.
praca powstała w ramach wystawy Zaczyn inaugurującej działalność Galerii Szara w Katowicach
kurator: Joanna Rzepka-Dziedzic
zdjęcia: Tomasz Biały









